გაკვეთილის გეგმა
|
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ალექსანდრე მაკედონელი
|
|
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო საფეხური/მე-7 კლასი.
|
|
|
საგანი, მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
საგანი-ისტორია
|
მედიკო ალანია
|
|
ისტორია
|
ისტ.VII.1. მოსწავლეს შეუძლია
დააკავშიროს ფაქტები და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქებთან.
· ადგენს ცხრილს, რომელშიც სახელმძღვანელოში
არსებულ თემებთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან თარიღებს ალაგებს
ქრონოლოგიური თანმიმდევრობით და მიაკუთვნებს მათ
შესაბამის ისტორიულ ეპოქას.
ისტ. VII 4. მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს პოლიტიკური მოღვაწის მნიშვნელობაზე
ქვეყნის ისტორიაში.
|
|
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
25 მოსწავლე, კლასში ერთი შეზღუდული შესაძლებლობის მოსწავლეა
|
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა /აქტუალობა
|
.აქტივობა 1 .მონაწილეობს მთელი კლასი. მასწავლებელი სვამს კითხვას;
·
გაიხსენეთ რა იცით ალექსანდრე მაკედონელის შესახებ?
·
მოსწავლეები გაიხსენებენ წინა კლასში მიღებულ
ცოდნას ალექსანდრეს შესახებ.
·
მასწავლებელი სვამს კითხვას
·
რა იყო ძირითადი მახასიათებელი ალექსანდრეს
ეპოქისათვის?
·
მოსწავლეები თავად აყალიბებენ ეპოქის
მახასიათებლებს,
·
მასწავლებელი იძახებს მსურველს, რომელიც დაფაზე
წერს ჩამონათვალს
.აქტივობა 2 - ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება.
.აქტივობა 3
- ინდივიდუალური მუშაობა.
მასწავლებელი: გადაშალეთ წიგნები და მიადევნეთ
თვალი მასწავლებელი სთხოვს რომელიმე მოხალისეს ,ხმამაღლა წაიკითხოს
ალექსანდრეს ბრძოლების შესახებ
აქტივობა - 4. ტექსტის მოსმენის შემდეგ მასწავლებელმა კითხვების
საშუალებით უნდა გამოიწვიოს მოსწავლეები, რათა იმსჯელონ მოსმენილის ირგვლივ.
სავარაუდო კითხვები:
·
რა სიახლე შეიტანა ფილიპე მე-2 სამხედრო
ხელოვნებაში?
·
რა პრინციპებს ეფუძნებოდაალექსანდრე დიდის მსოფლიო
სახელმწიფოს იდეა?
·
რა მიზანს ემსახურებოდა სუსაში მოწყობილი გრანდიოზული ქორწილი?
·
მოსწავლეები ხელის აწევით გამოხატავენ სურვილს, უპასუხონ
შეკითხვებს და მონაწილეობა მიიღონ დისკუსიაში. მასწავლებელი ისმენს და
განსხვავებული
· მოსაზრების არსებობის შემთხვევაში, საშუალებას აძლევს ოპონენტს, გამოხატოს
საკუთარი თვალსაზრისი.
·
კლასში გამართული მსჯელობის დროს
მასწავლებელი აკვირდება და ინიშნავს ყველაზე აქტიურ მოსწავლეებს და მათ
ვინც
·
ყველაზე ადეკვატურ პასუხებს სცემს
კითხვებს და არგუმენტირებულად ასაბუთებს თავის აზრს.
.აქტივობა -5 გაკვეთილის შეჯამება.
მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს,
შეახსენებს მოსწავლეებს რა გააკეთეს, აღნიშნავს და შეაქებს ყველაზე
აქტიურ მოსწავლეებს.
შემდეგ მასწავლებელი აძლევს საშინაო
დავალებას: ტექსტზე, წყაროსა და დამატებით მოძიებულ [წიგნებით,
ინტერნეტით] მასალაზე დაყრდნობით დაწერეთ თხუზულება,
„ალექსანდრე მაკედონელის
პიროვნება „
|
|
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მო მოსწავლეები შეძლებენ დააკავშირონ ფაქტები და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქასთან.
მოსწავლეები შეძლებენ სივრცეში ორიენტირებას. მოსწავლეები შეძლებენ იმსჯელონ პიროვნების როლზე ქვეყნის ისტორიაში. გამოუმუშავდებათ უნარ-ჩვევები.(ინფორმაციის მოპოვების ,ანალიზის,კლასიფიცირების,რუკაზე მუშაობის).
შედეგი 1 .მოსწავლეს
შეუძლია
დააკავშიროს
ისტორიული
ფაქტები
და
მოვლენები
შესაბამის
ისტორიულ
ეპოქასთან.
შედეგი 2 .მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს სხვადასხვა ქვეყნის,ისტორიულ-ეთნოგრაფიული მხარისა და გეოგრაფიული ობიექტის მდებარეობა რუკაზე. შედეგი 3. მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს პიროვნების როლზე ქვეყნის ისტორიაში. უნარების(ინფორმაციის მოპოვების,კლასიფიცირების, ანალიზის, კრიტიტიკული აზროვნების,საკუთარი აზრის ფორმირების, მსჯელობის,თანამშრომლობის) განვითარება. სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მოსწავლე დაასახელებს რამდენიმე ფაქტს,დაალაგებს თანმიმდევრობით:
1 რუკაზე შემოხაზავს სახელმწიფოს საზღვარს.
2 წინადადებით გამოხატავს თავის შეფასებას საკითხისადმი.
|
|
|
წინარ ე (წინასწარი)
ცოდნა
|
·
მოსწავლეები მოკლედ მიმოიხილავენ ალექსანდრე
მაკედონელის ეპოქას.
·
იციან რომ ის იყო ფილიპე მეორის ვაჟი.
·
20 წლის ასაკში ავიდა ტახტზე.
·
შექმნა დიდი იმპერია.
· გარდაიცვალა 33 წლის ასაკში.
|
|
|
შეფასების საგანი დაპროცედურები
|
განმსაზღვრელი,
განმავითარებელი
|
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, რუკები,
კონტურული რუკები, კომპიუტერი, პლაკატები, ვიდეო-და აუდიო მასალები, დოკუმენტური
წყაროები
|
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა /საკლასო
მენეჯმენტი
|
A-ფაზა--
Ø სსაორგანიზაციო საკითხების
მოგვარება -2 წუთი
Ø საშინაო
დავალების შემოწმება- მასწავლებელი მათ აძლევს რეკომენდაციებს.-5 წუთი
B ფაზა--
§ გ გონებრივი იერიში: ,,რა ვიცით ალექსანდრე
მაკედონელის შესახებ“—3 წუთი
§ წყაროს
გაცნობა--10 წუთი
მოსწავლეები
უპასუხებენ შემდეგ კითხვებზე:---10 წუთი
§
ვ ვინ იყვნენ
მაკედონელის მასწავლებლები?
§
ჩ ჩამოთვალეთ ის ქვეყნები და
რეგიონები რომლებიც ალექსანდრემ დაიპყრო?
§
ს სად წააწყდა ალექსანდრე
ყველაზე
§
მ მედგარ წინააღმდეგობას? რატომ გახდა ალექსანდრე იძულებული
ინდოეთიდან უკან მობრუნებულიყო?
§
რ როდის გარდაიცვალა
ალესანდრე მაკედონელი და რა და
რა ცნობნობები არსებობს მისი გარდაცვალების შესახებ?
Ø წყვილში
მუშაობა--8 წუთი
Ø წერითი
დავალების პრეზენტაცია.-3 წუთი
Ø C-ფაზა-
Ø უ კუკავშირი, -3 წუთი
საშინაო
დავალების მიცემა:
წყაროებზე დაყრდნობით და
ინტერნეტის დახმარებით დაწერონ თემა:
Ø „ალექსანდრე მაკედონელის პიროვნება
და მისი ლაშქრობები“?: -1
წუთი
პროექტორის საშუალებით მასწავლებელი ახდენს ამ ყველაფრის დემონსტრირებას.
|
|
No comments:
Post a Comment